
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.65 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 1 MHz |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 13 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 10 V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Topology | Boost, Flyback, Push-Pull |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Fall Time | 30 ns |
| Rise Time | 30 ns |
| Duty Cycle | 80 % |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Packaging | Tube |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Min Input Voltage | 8.4 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 651
Distributors
pcbx
Unit Price$4.19941
Ext.Price$4.19941
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.19941 | $4.19941 |
| 10 | $3.22907 | $32.29070 |
| 25 | $2.98541 | $74.63525 |
| 50 | $2.87037 | $143.51850 |
| 100 | $2.75976 | $275.97600 |
| 300 | $2.65341 | $796.02300 |
| 500 | $2.55116 | $1275.58000 |
| 1000 | $2.45280 | $2452.80000 |
